Пн-Пт з 09:00 до 19:00

Бесплатная консультация

Бесплатная консультация

Спасибо!
Не выключайте, пожалуйста, свой телефон. Мы скоро перезвоним вам. До связи :)
Закрыть
Консультант Наталя Чацкіс
Наталя Чацкіс (063) 235 08 72

Встановлення батьківства в судовому порядку

Як подати позовну заяву на встановлення батьківства?

Запишіться на консультацію від 750 грн

Встановлення батьківства - без перебільшення, одна з найбільш заплутаних і складних категорій сімейних спорів. Згідно ст. 121 Сімейного кодексу, якщо чоловік і жінка перебувають у шлюбі, і у них народжується дитина, чоловік буде автоматично вважатися батьком цієї дитини. Що ж тут складного, запитаєте ви? Найбільші труднощі виникають тоді, коли дитина народжується в так званому «цивільному шлюбі», або якщо батьком дитини себе вважає не чоловік матері, а інший чоловік.

Не слід також плутати поняття «встановлення» і «оспорювання батьківства». Оскільки у першому випадку особистість батька тільки слід з'ясувати, а в другому випадку у дитини вже є запис у свідоцтві про батька, але інша особа вважає себе батьком дитини або, навпаки, не вважає.

Якщо мова йде про встановлення батьківства, коли чоловік і жінка не перебувають у шлюбі, то батько дитини може самостійно подати заяву до ГОРАГС про те, що саме він – батько дитини. Якщо чоловік не бажає виконувати таку дію і не визнає себе батьком дитини, то матері доведеться доводити його батьківство в суді.

Доказом того, що батьком дитини є відповідач, може бути не тільки генетична експертиза (хоча такий метод, звичайно ж, буде найнадійнішим), а й інші дані, які якимось чином можуть вказувати на батьківство. Завдяки вмілим діям адвоката, можуть бути і такі випадки, коли відповідач добровільно визнає себе батьком дитини (без проведення експертизи).

Інший вид конфлікту - оспорювання батьківства. Особа, яка вважає себе батьком дитини, яку народила жінка у шлюбі, може подати позов до її чоловіка (якщо той записаний батьком цієї дитини).

Порядок встановлення батьківства

Встановлення батьківства відбувається винятково через суд добровільно або примусово. Подати позов може матір, батько, опікуни або сама дитина, яка досягла 18 років. Суд може проводитися в будь-який час, тому що певного терміну розгляду подібних справ не встановлено. Порядок встановлення батьківства досить простий. Він припускає подачу правильно складеного позову, з яким вам можуть допомогти наші юристи, і незаперечних доказів, якими можуть виступити:

  • тест ДНК;
  • спільне проживання батьків, ведення господарства, шлюб;
  • графічна або медична експертиза для визначення моменту зачаття дитини.

В деяких випадках судом може застосовуватися примусове встановлення батьківства, але воно більше виступає психологічним тиском, ніж реальним спонуканням до дій. Адже в Україні заборонено брати біометричні дані без особистої згоди.

Крім встановлення зв'язку між батьками й дітьми, існує зворотний процес. Презумпція батьківства реалізує право громадян заперечувати рішення судді з приводу родинних зв'язків з дитиною. Цей процес досить складний. Він припускає подачу заяви позивачем із проханням виключити запис про батьківство. З підготовкою даної справи вам також можуть допомогти наші юристи в максимально стислий термін.

Встановлення батьківства після смерті батька

В Україні передбачено встановлення батьківства після смерті батька шляхом подачі заяви до суду. Терміну позовної давності в подібних справ немає. Так що мати, опікуни або сама дитина, яка досягла повноліття, можуть звернутися до суду у встановленому порядку. Цей процес досить складний, тому що аналіз ДНК практично провести неможливо. Відсутність експертизи біометричних даних значно ускладнює судовий розгляд. Але, існує ряд інших речей, які можуть виступити як доказ батьківства. Наприклад, показання свідків, фото й відео матеріали, різні письмові документи. Справи про встановлення батьківства найчастіше спрямовані не стільки на підтвердження родинних зв'язків, скільки на відновлення права дитини на спадщину, аліменти від родичів, пенсію по втраті годувальника та інше.

Досвідчені юристи нашої компанії допоможуть скласти позов про встановлення або оскарження батьківства, представити інтереси клієнта в суді і отримати готове судове рішення, яке неодмінно буде тільки на вашу користь.

Обговорення і відгуки (16)

Виктор
10.03.2019 04:59

Добрый день. Подскажите пожалуйста, мать ребенка умерла, а я есть биологический отец. На опекунство подал старший сын который проживает с бабушкой хронической алкашкой. У меня свой частный дом. Хочу забрать ребенка. Какие мои шаги для этого? Спасибо.

Ольга
25.01.2019 10:27

Доброго дня! За місяць до народження дитини я завела стосунки з колишнім чоловіком. Після народження він визнав себе батьком дитини про що були внесені дані в свідоцтво про народження. Через 4 місяці ми офіційно стали подружжям. Через 2 роки ми розлучились. Зараз я вдруге заміжня. Колишній чоловік не виконує батьківських обов'язків та взагалі не підтримує спілкування. Теперішній чоловік виконує батьківські обов' язки (годує, одягає, ходить на батьківські збори та займається її дозвіллям). Чи можливо щоб мій чоловік визнав себе батьком моєї дитини, чи офіційним опікуном? Він має велике бажання.

Наказ (Nakaz)
25.01.2019 18:01

Доброго дня! Опіка (піклування) в описаному випадку не встановлюється, оскільки така процедура проводиться щодо дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування обох батьків згідно з ст. 243 Сімейного кодексу України. Описана Вами поведінка батька є підставою для позбавлення його батьківських прав, а саме згідно з п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України це ухилення від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини. Тому вам потрібно звернутися до суду з позовом про позбавлення батьківських прав колишнього чоловіка. У випадкуу позбавлення, ваш теперішній чоловік зможе всиновити/вдочерити дитину.

Ola
26.10.2018 17:38

Скажуть будьласка , можна встановити батьківство без згоди батька?чи можна вимагати аліменти якщо в шлюбі з іншим?

Цвітанна
25.10.2018 14:37

Доброго дня! Підкажіть, який порядок дій, при встановленні факту батьківства? Батько дитини на словах не відмовляється, але офіційно визнавати нехоче. Чи обовязково проводити генитичну експертизу, якщо він говорить, що якщо я звернусь до суду, то добровільно визнає сина. (В свідоцтві про народження батьком записана інша особа.)